Regije
Srpska Krajina se sastojala od tri eksklave:
SAO Krajina (Banija, Kordun, Lika i Sjeverna Dalmacija).
Srpska autonomna oblast Krajina) je bila samoproglašena srpska autonomna oblast unutar SR Hrvatske. Postojala je u periodu od 1990. do 1991. kada je uključena u Republiku Srpsku Krajinu. SAO Krajina je bila glavni deo Republike Srpske Krajine.
SAO Zapadna Slavonija.
(Srpska autonomna oblast Zapadna Slavonija) je bila srpski samoproglašeni entitet unutar SR Hrvatske. Stvorena je 12. avgusta 1991. i kasnije je uključena u sastav Republike Srpske Krajine.
SO Istočna Slavonija, Baranja i Zapadni Srem.
Slavonija, Baranja i Zapadni Srem je bila srpska autonomna oblast u istočnoj Hrvatskoj, uspostavljena tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Proglašena je 25. juna 1991. godine pod nazivom Autonomna oblast Slavonija, Baranja i Zapadni Srem, a potom je 25. septembra 1991. godine preimenovana i od tada je postojala pod nazivom Srpska oblast Slavonija, Baranja i Zapadni Srem. Dana 26. februara 1992. godine uključena je u sastav Republike Srpske Krajine. Obuhvatala je oslobođene dijelove geografskih oblasti istočne Slavonije, zapadnog Srema i Baranje.
Nakon propasti Republike Srpske Krajine 1995. godine, oblast je preuređena u poseban srpski entitet pod nazivom Istočna Slavonija, Baranja i Zapadni Srem koji je nakon potpisivanja Erdutskog sporazuma i završetka Prelazne uprave OUN za Istočnu Slavoniju, Baranju i Zapadni Srem reintegrisan u državni okvir Republike Hrvatske, početkom 1998. godine.
Prema Ustavu Srpske Krajine, glavna teritorijalna jedinica bila je opština, koja je, po pravilu, obuhvatala glavno naselje, njen centar i okolna naselja. U sastavu Srpske Krajine bilo je ukupno 28 opština.
Srpska Krajina je obuhvatala šest istorijsko-geografskih oblasti. Konkretno, korpusi Srpske vojske Krajine su bili raspoređeni po ovim oblastima, a po tom principu je vršena i procjena broja stanovništva.
Sjeverna Dalmacija - površina 3.450 km2. Granice Sjeverne Dalmacije su sa sjevera Velebit, sa istoka Dinara, sa juga Kosovo polje i Petrovo polje i sa zapada Zadar i jadranska obala. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Knin, Benkovac, Obrovac, Drniš i srpski Zadar.
Lika - površina 4.808 km2. Granice Like su sa sjevera grad Plaški, sa istoka rijeka Una, sa juga rijeka Zrmanja i sa zapada linija Medak—Teslingrad. Faktički, Lika se nalazila između planina Velebit, Plješevica i Mala Kapela. U ovoj oblasti se nalaze i Plitvička jezera. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Korenica, Donji Lapac, Gračac i Plaški.
Kordun - površina 2.306 km2. Granice Korduna su sa sjevera rijeka Kupa, sa istoka rijeka Glina, granica sa Bosnom i Hercegovinom, sa juga planine Plješevica i Mala Kapela i sa zapada rijeke Mrežnica i Korana. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Slunj, Krnjak, Vrginmost i Vojnić. U ekonomskom planu u oblasti se nalazio i grad Topusko.
Banija - površina 3.456 km2. Tačne granice oblasti nisu bile određene. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Glina, Petrinja, Kostajnica, Dvor na Uni i dio opštine Sisak.
Zapadna Slavonija - površina 5.062 km2, ali pod kontrolom Srpske Krajine bilo samo 558 km2, jer je Hrvatska vojska u jesen 1991. sprovela niz ofanziva i preuzela kontrolu nad većinom oblasti. Granice zapadne Slavonije su sa sjevera rijeka Drava, sa istoka okolina opština Donji Miholjac i Orahovica, sa juga rijeka Sava i za zapada rijeka Ilok. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Okučani, Pakrac, Daruvar, Grubišno Polje, Podravska Slatina, dio opština Virovitica, Orahovica i Slavonska Požega. Međutim, u stvarnosti je Srpska Krajina imala kontrolu samo nad Okučanima i delom Pakraca.
Istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srem - površina 2.511 km2. Granice ove oblasti su na sjeveru granica sa Mađarskom, na istoku granica sa Jugoslavijom, na jugu granica ide rijekama Dunavom i Savom i na zapadu linijom Osijek—Vinkovci, koji su se nalazili pod hrvatskom kontrolom. Oblast je teritorijalno bila organizovana u opštine Beli Manastir, Vukovar, Dalj, Mirkovci, i Tenja, kao i dijelovi opština Osijek, Vinkovci i Županja.
Postavi pitanje